FARKLILIK, DÜNYAYA ÇEŞİTLİLİK VE GÜZELLİK KATAR

,

Türkiye’nin başarılı iş insanlarından Sadettin Saran’ı çoğumuz tanıyoruz. Fakat Sadettin Bey’in sık sık övgüyle bahsettiği kardeşi M. Sadun Saran bizler için o kadar tanıdık bir sima değil. Bu sayımızda yurt dışında başarılı bir iş insanı olmanın yanı sıra sosyal sorumluluk projeleri ile de bizleri temsil eden M. Sadun Saran’ı konuk ettik.

Stanford Üniversitesi’nden mezunsunuz ve Harvard’da MBA yapmışsınız. Gerçekten hayranlık  uyandırıcı. Sadece zeki değil, disiplinli ve çok çalışkan bir insan olduğunuz belli oluyor. Neden yaşam hedeflerinizi çok daha fazla para kazanmak olarak değil de, sağlıklı olmak ve başkalarının yaşamına dokunmak olarak belirlediniz?

Ben şanslıydım. Hayatımda bana pozitif yaklaşımda bulunan ve beni destekleyen insanlar vardı. Aynı şekilde başkalarının yaşamında pozitif bir etki yaratmak ve insanları gülümsetmek beni mutlu ediyor. Bu herkes için ve her yaş için geçerli, para ile ilgisi yok.

Başarılı bir iş insanı olmanın yanı sıra iyi bir insan olmanın sizin için önemi nedir?

Başarılı olmak için iyi bir insan olmanız lazım.

Hayatınızı değişik ülkelerde ve değişik kültürle geçirmişsiniz. Sizden farklı insanları olduğu gibi kabul etmek size neler kazandırdı?

Bu konuda da şanslıydım. Farklı ülkelerde yaşamak ve kültürleri tanımak hayatıma çok büyük bir zenginlik kattı. Sonuçta hepimiz aynıyız, aynı duyguları hissediyoruz ve daha iyi bir yaşam için çalışıyoruz.

Sport 2 Life isimli bir sosyal sorumluluk projeniz var.  Nasıl bir oluşumdur, biraz bahseder misiniz?

Sport 2 Life bir proje. Şu anda 3 ülkede aktifiz: Türkiye, Hırvatistan, ve Çek Cumhuriyeti. Çocukları spora ve sağlıklı yaşama teşvik etmek için farklı programlarımız var. Misyonumuz sporu tanıtmak, desteklemek ve gençlerimizin erişimine açmak. Çeşitli spor faaliyetleri ve açık hava etkinlikleri vasıtasıyla kaliteli ve sağlıklı alışkanlıklar aşılıyoruz. Spor sayesinde disiplin oluşturmayı hedefliyoruz.  Sporun yaşamımızdaki önemi konusunda çocuklarımızın, ailelerin ve kamunun eğitimi, yanı sıra düzenli egzersizler ve iyi beslenme programlarının motivasyon sağlayacağına inanıyoruz. Programlarımız ve etkinliklerimiz ile ilgili detaylı bilgiler www.sport2life.org adresindeki internet sitemizde yer alıyor.

Çocukları spora ve sağlıklı yaşama teşvik etmek sizin için neden önemli?

Spor benim hayatımı değiştirdi. Genç yaşta bana disiplini, ekip çalışmasını, nasıl kaybedildiğini ve nasıl kazanıldığını öğretti. Çocuklara bu değerleri genç yaşta öğretmeninin en iyi yolu spor ve amacım bu. Ayrıca aktif olmanın sağlıklı ve mutlu olmamızda çok büyük rolü var.

Hiç Down Sendromlu ya da otizmli bir birey ile yolunuz kesişti mi?

Şimdiye kadar kesişmedi. Önümüzdeki yıl Split Maratonu’nda çocuklar koşusunda birlikte yer almayı hedefliyoruz.

Faklılıklara saygı sizin için ne ifade ediyor? Kişisel hayatınızdan eğitiminize farklılıklara saygının hayatınıza nasıl bir etkisi oldu?

Farklılık, dünyaya çeşitlilik ve güzellik katar. Farklılıklara hem saygı hem de sevgi duymak lazım.