PARİN YAKUPYAN

YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Parin Yakupyan Kimdir

İstanbul doğumlu olan Parin Yakupyan,  İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye Bölümü’nden mezun olmuştur. 1988-2005 yılları arasında tekstil sektöründe finans ve muhasebe bölümlerinde yöneticilik yapmıştır. İkiz oğullarından birine 2002 yılında konan otizm tanısıyla tüm ailelerin geçtiği süreçlerden geçmiştir. Şaşkınlık ve reddetme döneminden sonra yapılması gereken çok şey olduğunu fark ederek, tüm profesyonel ve sosyal yaşamını yeniden gözden geçirmiştir.

Tanıyı aldıktan 5 yıl sonra özel eğitim alanındaki eksiklikleri görerek eşi Dr. Garbis Yakupyan ile birlikte hem oğluna daha faydalı olmak, hem de tüm çocuklara daha iyi hizmet sunmak için Algı Eğitim Öğretim Hizmetleri’ni ve ardından da Algı ABA Terapi Merkezi’ni kurmuşlardır. Halen burada yöneticilik görevlerine devam eden Yakupyan merkezde görüştüğü ailelere en doğru bilgileri verebilmek için çeşitli eğitim, seminer ve kongrelere katılmıştır

Özel eğitim alanındaki faaliyetlerinin yanı sıra özel çocuklar için sosyal sorumluluk çalışmalarının içinde de yer alan Parin Yakupyan, 2014 yılında Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği’nin (ÖÇED) kurucusu olarak, bu alandaki bireysel çalışmalarını STK çatısı altında yürütmeye devam etmiştir. Farklı gelişim özelliklerine sahip bireylerin hakları için mücadele eden ÖÇED Başkanı Parin Yakupyan aynı zamanda Otizm Dernekleri Federasyonu (ODFED) Yönetim Kurulu üyesi, Otizm Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Saymanı olarak otizmli bireyler ve aileleri için mücadelelerini sürdürmektedir.

DR. GARBİS YAKUPYAN

Başkan Yardımcısı

Rana Zeynep ÇÖMLEKÇİ

Yönetim Kurulu Üyesi