ODFED VE OTİZM KONFEDERASYONU

,

Otizm Dernekleri Federasyonu’nun (ODFED) olağan genel kurul toplantısında açılış konuşmasını yapan Federasyon Başkanı Ergin Güngör, Otizm Konfederasyonu’nun kurulacağını bildirdi.

ÖÇED’in de üyesi olduğu Otizm Dernekleri Federasyonu’nun (ODFED) 5. Olağan Genel Kurulu 14 Ekim’de Erenköy Kız Lisesi konferans salonunda gerçekleşti.

ÖÇED delegeleri Başkan Parin Yakupyan ile yönetim kurulu üyeleri Filiz Kuran ve Rana Zeynep Çömlekçi’nin de katıldığı toplantıda yeni dönem yönetim oylama ile belirlendi.

Federasyon Başkanı Ergin Güngör açılış konuşmasında Otizm Konfederasyonu’nun kurulacağını bildirdi. Anadolu Otizm Federasyonu başkanı Canan Cihan, Otizm Eğitim ve Araştırma Federasyonu Başkan Yardımcısı Aylin Sezgin, Otizm Federasyonu Başkanı Veysel Şahin, Anadolu Otizm Vakfı Başkanı Nüvit Uyar, Asperder Başkanı Mesut Başar, Danışman Adem Kuyumcu konuşmalarında konfederasyonun öneminden bahsettiler.

Down Sendromu, Otizm ve Diğer Gelişim Bozukluklarının Yaygınlığının Tespiti ile İlgili Bireylerin ve Ailelerinin Sorunlarının Çözümü İçin Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu Başkanı ve otizmli bir çocuğu bulunan Antalya Millet Vekili Kemal Çelik de katılımcıları duygulandıran bir konuşma yaptı.

Tüzük Değişikliği

Federasyon delegelerinin katıldığı toplantıda bazı tüzük değişikliklerinin yanı sıra, yeni dönem yönetim kurulu, denetim kurulu ve konfederasyon delegelerinin seçimi yapıldı.

Yönetim kuruluna Ergin Güngör, Parin Yakupyan, Tolga Gökçe, Nihal Iğdır, Ufuk Hasdemir asil üyeler olarak seçildi. Mesut Başar, Ramazan Bal, Hülya Arıcan, Yeşim Zorlu ve Mustafa Kaplan da yedek üye olarak seçildi. Federasyonun yeni dönem denetim kuruluna Candan Var, Nuri Aydın ve Berna Şengün seçildi.

“Ancak Birlikte Başarabiliriz”

“Ancak Birlikte Başarabiliriz” mottosuyla federasyonların bir araya geldiği Türkiye’nin ilk ve tek Otizm Konfederasyonu’nun kuruluşu, Türkiye’de otizm alanında önemli bir dönüm noktası niteliğinde. Otizmli bireyler ve ailelerinin haklarını savunmak, farkındalık yaratmak ve otizm alanındaki çalışmaları desteklemek amacıyla kurulan konfederasyon, Türkiye’nin dört bir yanındaki otizm derneklerinin ortak çatı altında buluşturmayı hedefliyor.

Otizm alanındaki politikaların belirlenmesinde ve uygulanmasında önemli bir rol oynamayı amaçlayan konfederasyon otizmli bireylerin eğitim, sağlık, istihdam ve sosyal hayata katılımı gibi konularda çalışmalar yürütecek.

Otizm Konfederasyonu’nun Başlıca Amaçları Neler?

  • Otizmli bireyler ve ailelerinin haklarını savunmak.
  • Otizm farkındalığını artırmak.
  • Otizm alanındaki çalışmaları desteklemek.
  • Otizmli bireylerin eğitim, sağlık, istihdam ve sosyal hayata katılımını sağlamak.
  • Türkiye’de otizm alanındaki çalışmalara önemli bir ivme kazandırmak.
  • Otizmli bireyler ve ailelerinin yaşam kalitesinin iyileştirilmesini sağlamak.

Konfederasyon Logosu

ÖÇED Dernek üyelerinden otizmli birey Garen Yakupyan’ın tasarladığı Otizm Federasyonu logosu kendi içinde katmanlı anlamlar barındırıyor.

Logonun en arkasındaki kırmızı çizgi güneşin doğuşunu temsil ederken, otizm kelimesinin altındaki şemsiye şeklindeki puzzle da otizmin farklı özelliklerde bireylerden oluştuğunu ifade ediyor ve bir el formu ile birleştiriciliğe vurgu yapıyor. El, başka el ile birleşebilir, birlikte hareket edebilir ve güçlenebilir anlamına da dikkat çekiyor. Birleştiriciliğin bir şemsiye olabileceğini gösteriyor. Altındaki daire hamile bir annenin karnını tasvir ediyor. Doğmuş olan ya da henüz doğmamış tüm otizmli bireylerin süreçlerine önemli bir katkı sunmayı hedefleyen Otizm Konferadasyonu’nun logosu herkesin anlam çıkarabileceği ögeleri bünyesinde barındırıyor.

Logoyu Tasarlayan Garen Yakupyan Kimdir?

 Otizmli birey Garen Yakupyan, Sayat’ın ikizi olarak 2000 yılında dünyaya gelmiştir. Aydın Doğan Lisesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun olduktan sonra aktif tasarım çalışmalarına bireysel olarak devam etmiştir. Otizm Konfederasyonu logosunu kendisine verilen brief doğrultusunda tasarlamış ve şekillendirmişti.