AYS KARA: BANA UZAYLI GÖRMÜŞ GİBİ BAKMASALAR…

“Benim hakkımda aileme ve devlete yükmüşüm gibi konuşmasalar, anneme ‘maaş alıyorsun oh ne güzel’ demeseler, benim kendileriyle aynı olduğumu anlasalardı çok mutlu olurdum.”

Ays seni biraz tanıyabilir miyiz? Kaç yaşındasın?

Ben Ays Kara 18 yaşıma yeni girdim. Yürüyemiyorum, konuşamıyorum ama ayağım ile bilgisayardan yazarak iletişim kuruyorum. Lise son sınıf öğrencisi mutlu bir bireyim.

 Neler yapmaktan hoşlanıyorsun?

Ben genelde bilgisayarla çok içli dışlı olduğum için YouTube videoları seyretmeyi seviyorum. Özellikle de eğitimim için gerekli olan videoları. Bazen kendi çapımda icat çiziyorum. Şiir yazmayı, kitap okumayı seviyorum. Birkaç ay önce ilk kitabım basıldı, şimdi 2. kitabımı yazmaya başladım. Ek olarak bir dergide yazıyorum. Sosyal medyayı aktif kullanıyorum, instagramda @ays6272 hesabımdan farkındalık yaratmaya çalışıyorum.

Okula gitmeyi neden istemiştin?

Annem beni okula kabul etmedikleri için çok üzülüyordu. O yüzden ondan gizli okul videoları seyrediyordum. İlkokulu evde bitirdikten sonra ben okula gideceğim dediğimde, hiç istemedi. Yaşayacaklarımı biliyordu. Beni çok üzeceklerdi ama yine de gideceğim dedim ve annemin savaşı sayesinde gittim.

 Okulda unutamadığın bir anın var mı?

Benim en sevdiğim ders matematik. Belki yazdığım öğretmenime saygısızlık olarak algılanacak ama bir gün derste çok sıkılmıştım ve arkadaşımla benim bilgisayarımdan film açmıştık. Öğretmenim beni çok seviyordu ama o an çıldırmış gibiydi. Aslında benim de istediğim yaramazlık yapmaktı . Öğretmenim, diğer çocuklara dersi dinlemediklerinde kızıyordu ben de öyle olsun istedim ve sanırım bana çok kızmıştı ve bu çok hoşuma gitti. Çünkü arkadaşlarım hep şanslısın, sana kızan yok diyorlardı. O duyguyu o gün ben de yaşadım ve çok mutlu oldum. Tabii o gün ilk ve sondu bir daha yapmadım.

 Evden çıkmayı, dışarıda olmayı seviyor musun?

Genelde evde olayı seviyorum.

Dışarıda seni mutlu eden şeyler neler? Senin canını sıkan /üzen şeyler neler?

Aslında çok sosyal bir insanım. İnsanların tavırları, sözleri beni pek etkilemiyor ama içten içe kızıyorum çünkü üzerinizde marka kıyafetler bile olsa ceplerinden çıkarıp bana para veriyorlar. Ben dilenci değilim ki! Sürekli yanındakine sakata bak demeleri ya da parkta çocuklarını bizden kaçırmaları…. Bazen diyorum acaba onların gözünde neyim? Uzaylı mıyım? diye düşünüyorum yani bende nefes alan gözü, kulağı olan sadece çocuğum.

 İmkan olsa neler yapmak istersin?

İmkanım olsa sadece çılgınlar gibi hiç yorulmadan koşmak isterdim. Bir dönem kök hücre naklinden sonra yürümeye başlamıştım ama maddi sebeplerden tedaviyi bırakmak zorunda kaldım. Belki koşacaktım ama olmadı. Bir de hayatımın filmini çekmek istiyorum. Ben hep böyleyim hep imkansızı isterim sadece.

 Sokağa çıktığında insanlar senin hayatını nasıl kolaylaştırabilir?

Bana uzaylı görmüş gibi bakmasalar, benim hakkımda aileme ve devlete yükmüşüm gibi konuşmasalar, anneme ‘maaş alıyorsun oh ne güzel’ demeseler, kendileriyle aynı olduğumu anlasalardı çok mutlu olurdum.

Yetkililer senin hayatını nasıl kolaylaştırabilir? Senin için neler yapılmasını isterdin?

Belediyelerin kaldırımlara rampa yapmasını, rampa önüne park edilmemesini, metrobüslerde ve toplu taşımada şoförlere bizler ile ilgili eğitim verilmesini isterdim. Çünkü yeri geliyor annem ile otobüs durağında 2 saat beklediğimiz oluyor ve bazen otobüsler bizi almıyor. Toplu taşımalarda, tekerlekli sandalye yerinin boş bırakılması, beni gördüğü halde asansöre sağlıklı insanların binmemesi gibi şeyler. Sağlık sektöründe ise cihazlarımız ortezlerimiz çok pahalı, tekerlekli sandalyeler pahalı bunların biraz ucuz olmasını isterdim.

 

Nasıl yazı yazabiliyorsun?

Sağ ayak parmağım ile yazıyorum çok acil olursa sol ayak başparmağımıda kullanıyorum.

 

Buradan röportajımızı okuyacaklara ne söylemek istersin?

Bu hayatta öğrendiğim en güzel şey imkânsız diye bir şey olmaması. Ben hayatta yapmak istediğim her şeyi bir şekilde başardım. İnsan isterse mutlaka başarıya gidiyor. Özellikle özel çocuk anneleri mutlaka çocuklarınızın yapabildiği bir şeyler vardır onlara inanın ve destek verin sonuçları muhteşem olur.