MASUM TATLI

 

Çocuklar tatlı yemeyi seviyorlar. Hatta özellikle özel çocuklarımız için bazen pekiştireç oluyor tatlı abur cuburlar.

 Pınar Çatal Yazdı 

Bizler çocuklarımızı hazır gıdalardan ve fazla şeker tüketiminden sakınmak istiyoruz. Kullandığımız pancar şekeri ve yapay tatlandırıcılar GDO’lu mısırlardan üretilen glikoz-fruktoz şurupları kadar zararlı değil. Ancak bağımlılık yaptığı, aşırı hareketlilik ve obeziteye yol açtığı da gerçek.

Biz kendimiz gayet sağlıklı, hazır puding ve tatlıları aratmayacak, doğal olarak tatlandırdığımız mis gibi tertemiz puding ve muhallebiler yapabiliriz aslında.  Cazip de olmaz sanmayın, lezzetli mi lezzetli ama sıkma meyve suyu-pekmez-bal-meyveler kullanarak yapabileceğiniz öyle çok ve lezzetli tarifler var ki, deneyip tattığınızda inanamazsınız.

Bu tariflerden bana ait bir tanesini paylaşacağım şimdi, deneye yanıla çocuklarımın beğenisine göre şekillendirerek son haline getirdim. Ne zaman yapsam ertesi güne kalmıyor, ben de çocukların hem vitamin almasından memnuniyet duyuyorum, hem içim rahat veriyorum..

Belki bu tarif sağlıklı ve bol vitaminli olması ile sizi, lezzeti ile de ufaklıkları yakalayarak sizler için de masum tatlılara geçiş başlangıcı olabilir, ne dersiniz?

İki Katlı Kup

Elma Suyu Muhallebisi:

  • Yarım litre kendi sıktığımız elma-armut-çeyrek de limon suyu
  • 2 kaşık nişasta

Malzemesi bu kadar. Hepsi bir tencereye alınır, karıştırılarak orta ateşte pişirilir. Kaynadıktan iki dakika sonra ocak kapatılıp kuplara yarılarına kadar gelecek şekilde pay edilir.

Tahinli-Pekmezli Muhallebi:

  • Yarım litre süt
  • 2 kaşık un-1 kaşık nişasta
  • 1 paket vanilin
  • Yarım su bardağı tahin ve yarım su bardağı dut pekmezi
  • 1 paket krema

Tüm malzeme kaynayana kadar karıştırılarak pişirilir, kaynadıktan iki dakika sonra ocak kapatılarak krema sürekli karıştırılarak ilave edilir. Kadifemsi bir kıvam alana kadar karıştırıldıktan sonra kupların kalan kısmı doldurulur. Üst süslemesi hayal gücünüze kalmış.

Ben çeşitli meyveler, kuru kuş üzümü, ceviz ve bir kaşık pekmezle kavurduğum kırık fındıkları kullandım süslemek için. Oda sıcaklığına gelene kadar tezgahta bekletilen kuplar daha sonra buzdolabına alınabilir. Afiyet, şifa, keyif olsun…