ASLI İLE BEYOĞLU TURU

,

Beyoğlu’nda sergiler dur durak bilmeden devam ediyor. Elbette biz de bu etkinliklerden geri kalmak istemedik. Derneğimizin gönüllülerinden aspergerli Aslı Över ile bu sergilerden ikisini sizin için gezdik. Aspergerli Aslı’nın dikkatli ve ilgi bakışları, güçlü hafızası sayesinde verdiği bilgiler ile keyifli gezimizden notlarımızı sizin için paylaşıyoruz.

Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi

Şişhane Metro çıkışında Aslı ile buluştuktan sonra ilk durağımız Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi oldu.

Genç sanatçıların eserlerinin sergilendiği “Genç Sanat: 7” sergisinde şaşırtıcı eserler ile karşılaştık. En beğendiğimiz eserlerden biri “Dog Coin” temalı olandı. Ücretsiz olan Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi sergilerini 10:0016:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Meşher

İkinci durağımız, Vehbi Koç Vakfı (VKV) kuruluşu olan Meşher sergi salonuydu.

“BenSenOnlar: Sanatçı Kadınların Yüzyılı” sergisi yaklaşık 1850–1950 arasında Türkiye’de yaşamış sanatçı kadınların eserlerinden oluşan bir seçkiyi sunuyordu.

Şakir Paşa ailesinin tarihine özel bir ilgi duyan Aslı, aile bireylerinden bazılarına ait eserleri görünce onları daha detaylı inceledi.

Fahrelnissa Zeid’in yağlı boya resmi ve Aliye Berger’in objektifinden Nejad Devrim’in fotoğrafının önüne geldiğinde aile soyağacı ile hakkındaki bilgilerini paylaştı. Salı’dan Pazar’a 11:0018:00 sa atleri arasında Mehşer’i ücretsiz gezebilirsiniz.,

Molalar da Yolculuğa Dahildir!

Sadece müze gezerek geçirmedik günümüzü. Yoruldukça verdiğimiz molalarda, sohbetlerimiz de günümüzü renklendirdi. Sıkı bir kitap okuyucusu olan Aslı’dan hem yazar, hem de kitaptan adaptasyonu yapılmış film önerileri aldık.

Aslı’dan Öneriler:

  • Film Önerisi: Oliver Sacks’ın “Karısını Şapka Sanan Adam” kitabından uyarlanan başrollerinde Robin Williams ve Robert De Niro’nun yer aldığı “Awakening” filmi.
  • Yazar Önerisi: Dr. Ferhat Jak İçöz.