Prof. Dr. Z. ALTAN, Nişantaşı Üniversitesi’nde Konferans Verdi!

Prof. Dr. Hayriyem Zeynep Altan, 20 Mart 2018 Salı günü Nişantaşı Üniversitesi’nde verdiği konferansta; “Annenin Sevgisini Kaybetmemek İçin Anneyi Öldürmek” adlı yeni kitabını tanıttı ve imzasını yaptı.

Altan’ın, İtalyan Yazar Elena Ferrante’nin “Belalı Aşk” romanını incelediği bu İngilizce yapıtı; anne ve kız çocuğu arasındaki simbiyotik bağı psikanaliz üzerinden irdeliyor. Altan, Ferrante’nin bu öyküsünün evrensel bir soruna işaret ettiğini; çocuklarımızı yetiştirirken onları dışa dönük sevmekten alıkoymamak gerektiğini ifade etti. Ayrıca, oyun yazarı Aiskhylos’un Yunan kültürünün kuruluşuna odaklanan, binlerce yıllık bir efsanesinden örnek vererek; “Baskın Anne Clytemnestra” figürünün bugünkü ilişkilerimizi sorgulamak bağlamında bir anahtar olduğunu vurguladı. Ataerkil kültür, ötekileştirme, toplumsal cinsiyet, dil, edebiyat ve kadınlık deneyimleri üzerine konukların da fikirlerini paylaştıkları soru-cevap bölümünde; kadınlık ve annelik, en sık tartışılan başlıklar oldu. Kendisini kadın cinayetleri ve çocuk tacizleri olarak dışavuran “toplumsal şiddet”in kaynağı araştırılırken; bakılması gereken ilk yerin yanlış kurgulanan kadınlık imgeleri olduğu dile getirildi. Altan, bu sorunu şöyle dillendirdi: “Toplumsal şiddetin en önemli nedenlerinden biri; kadını her koşulda ‘bedeni’ ön plana çıkarılarak tanımlamak ve kadın bedenini de bir değişim değeri üzerinden tanımlamak eğilimidir.”

Konferansın sonunda ÖÇED Yönetim Kurulu Başkanı Parin Yakupyan’a teşekkür plaketi sunuldu ve imza gününden elde edilen gelir otizmli çocukların eğitimine katkı için bağışlandı.