Özel GEREKSİNİMLİ ZOR BESLENEN ÇOCUKLAR

,

Çocuk Gelişimi, Özel Eğitim Uzmanı ve SOS Beslenme Terapisti Dr. Ender Marangoz ile zor beslenen çocukları konuştuk.

Özel gereksinim, çocukların günlük yaşamında birçok alanda zorluklar yaşamasına neden olabilir. Bu zorluklardan biri de beslenme sürecidir. Beslenme, çocukların sağlıklı büyüme ve gelişmeleri için kritik bir rol oynar. Ancak başta otizmliler olmak üzere özel gereksinimli çocuklar, beslenme konusunda özel yaklaşım ve dikkat gerektiren belirli zorluklarla karşılaşabilirler.

Otizmli çocuklar, bazı yiyeceklerin dokusu, tadı, rengi veya kokusu gibi duyusal özellikleri nedeniyle seçici yeme eğiliminde olabilirler. Bu durum, yeterli ve dengeli bir beslenmeyi zorlaştırabilir. Aileler, çocuklarının beslenme alışkanlıklarını anlayarak ve onlara uygun yiyecekleri belirleyerek bu zorluğu aşmaya çalışmalıdır.

Özel gereksinimli çocuklar için beslenme rutinleri önemlidir. Beklenmedik değişiklikler, çocukların beslenme alışkanlıklarını olumsuz etkileyebilir.

Özel gereksinimli çocuklar, besin değeri yüksek yiyecekleri tanıma ve tüketme konusunda güçlük yaşayabilirler. Bu durum, vücutlarının ihtiyaç duyduğu besinleri alamamalarına neden olabilir.Oral motor becerilerde de zayıflık yaşayabilirler. Bu durum, çiğneme, yutma ve diğer beslenme becerilerini etkileyebilir. Uzman rehberliğinde yapılan terapiler, çocukların bu becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir.

Özel gereksinimli çocukların beslenmesinde karşılaşılan zorluklar, çocukların bireysel ihtiyaçlarına ve duyusal hassasiyetlerine uygun bir beslenme programı oluşturma üzerine konuştuğumuz canlı yayını kaçıranlar kaydımızı izleyebilirler.

https://www.instagram.com/p/CxqnlhuoTWF/