EKONOMİK KRİZ DÖNEMİNDE BAKIM YARDIMI VE ENGELLİ AYLIKLARI…

Adem KUYUMCU Erişilebilirlik Uygulamaları ve İletişim Danışmanı “Bakım yardımlarının kesilmesini değil adil ve doğru şekilde verilmesini istiyoruz” diyen Erişilebilir Kent, Engelsiz Turizm ve İletişim Uzmanı Adem Kuyumcu yazdı.

Bakım; bakılan için zor bir durum olduğu gibi bakan için de profesyonellik gerektiren çok zor bir iştir. 10 milyondan fazla engelli olan ülkemizde muhtaçlık seviyesi altında olduğunu ve başka birinin bakımı ile hayatta kalabildiğini ispatlayan 530 bin vatandaşa bakmak üzere bakanlık tarafından bakım yapan kişilere 1.800 lira bakım yardımı verilmektedir. Bakım yapan vatandaş (çoğunlukla kadın eş, anne, kız evlat, kız kardeş veya bakım yapan kadın ) başka bir iş yapamadığı için maddi olarak büyük zorluklar içinde yaşam mücadelesi vermektedir. Bu durum bakılan vatandaşın da yaşam ve bakım kalitesinin yetersizliğine sebeptir olmaktadır. Ekonomik kriz dönemlerinde hükümetlerin tasarruf kapsamında yardımları kestikleri görülmektedir. Bu kesintiyi siyasi eleştiri almak istemedikleri için farklı yöntemlerle yaparlar. En karşılaşılan yöntem sağlık kuruluşlarına yollanan genelge ile kriterlerin değiştirilmesi yöntemidir. Sağlık kurulu raporlarında yapılan değişiklikle maaşlar kesilir. Bize ulaşan yoğun şikayetlerden biri bunun örneğidir. Yüzde 74 tam bağımlı raporu olan bireyin yeni raporunda oran yüzde 85‘e yükseldi. Ancak ‘Kısmı Bağımlı’ yazıldığı için tek geçim kaynağı olan bakım yardımı kesildi.

Bakım yardımı kriteri hayata bağımsız katılıma, günlük yaşamsal ihtiyaçlarını başka birinin desteğiyle yapabilme kriterine göre belirlenmelidir. Bakılan kişinin ve bakım yapan kişinin geliri kriter olmaktan çıkartılmalıdır. Bakım yapan kişilere profesyonel bakım eğitimi verilmeli, sigortaları yapılmalı, bakımını yaptıkları kişinin vefatı halinde o işi sürdürmeleri sağlanmalıdır. Bakım yapan kişilere bakım merkezine ödenen rakam kadar bakım maaşı verilmelidir.Özel bakım merkezine bir kişinin bakımı için aylık 2 asgari net ücret ödenirken, evde bakım yapan kişiye sigortası dahi olmadan sadece 1.800 lira ödenmesi adil değildir. Evde bakımı yapılamayan, hareketlerini kontrol edemediği için kendine, bakım yapana ve diğer aile bireylerine farkında olmadan zarar veren tüm vatandaşların bakım merkezlerinde bakımı sağlanmalıdır.