Türkiye Otizm Meclisi 3. Olağan Genel Kurulu Konya’da gerçekleşti

Türkiye Otizm Meclisi 3. Olağan Genel Kurulu Konya’da gerçekleşti

Konya SOBE – Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı’nın düzenlemiş olduğu Türkiye Otizm Meclisi 3. Olağan Genel Kurulu, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi ve Selçuklu Belediyesi organizasyonu ile gerçekleşti.

18 Kasım 2017 tarihinde SOBE Vakfı’nda düzenlenen toplantı, SOBE Vakfı Başkanı Mustafa Ak’ın konuşması ile başladı. Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Muzaffer Şeker ve Ak Parti Konya Milletvekili de toplantıda birer açılış konuşması yaptılar.

Sunay Demircan, moderatörlüğünü yaptığı toplantıya “Değer oluşturmanın ilk kuralı; önce anlamını oluşturmak sonra kavramı sonra maddeyi sonra hikayesini oluşturmaktır” sözleriyle başladı

ve değer oluşturmak kavramının önemine değindi. Demircan, sonrasında ise sözü eski yürütme kurulu üyelerine verdi. Yürütme Kurulu Sekreterya görevini üstlenen Sobe Vakfı’ndan Ali Ziya Yalçınkaya, bir yıl süresinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Sonrasında tüm yürütme kurulu üyeleri sırayla söz alıp hem bir yılın değerlendirmesini hem de gelecek dönemde neler yapılması gerektiği konusunda bilgilendirme yaptılar. Günün akşam saatlerinde TOM’un yeni yürütme kurulu seçildi:

– Manisa Otistik Bireyler ve Engelsiz Aileler Derneği
– Eskişehir Otizmli Çocuklar Farkındalık Derneği
– Tohum Otizm Vakfı
– Sabahat Akşiray Otistik Bireyler Derneği
– İlgi Otizm Derneği
– Alanya Otizmle Yaşam Spor Kulubü Derneği
– Malatya Otizmliler Derneği
– Otizm Dernekleri Federasyonu
– Otizm Federasyonu
– Anadolu Otizm Federasyonu
– Otizm ve Engelli Dernekleri Federasyonu

19 Kasım 2017 Pazar günü genel olarak tüm dernek yöneticileri TOM’dan beklentilerini açıkladı. Otizm Eylem Planı ile ilgili tüm aşamalarda devlette kabulü ve uygulamayı sağlayacak tüm faaliyetlere hız ve destek vermek, bir web sitesi ve sosyal medya hesaplarıyla daha şeffaf raporlamaların tüm kamuoyuna duyurulması, yasal hak savunuculuğu, toplantı notlarının üyelere daha yoğun raporlama yapılması, yerelde yaşanan sorunların çözümü için çalışmalar, bakımevleri ile ilgili çalışmalara öncelik tanınması, yasalarda OEP’i gördükten sonra mutlaka takipçisi olunması başlıca beklentiler arasında yer aldı.

Tüm bu organizasyonu üstlenen, tüm grubu Konya Ramada Otel’de ağırlayan, sosyal turlar ve sabah-öğle-akşam yemekleriyle muhteşem bir organizasyona imza atan Selçuklu Belediyesi’ne, Necmettin Erbakan Üniversitesi’ne ve Sobe Vakfı’na teşekkür eder, yeni yürütme kuruluna görevlerinde başarılar dileriz.