“Sesim Fırçalar” Resim Sergisi

Otizmli Süleyman Tuna Taşkın  “Sesim Fırçalar” isimli ilk resim sergisini açmaya hazırlanıyor. Üç yaşında özel çocuk olduğu anlaşılan Taşkın, ailesinin ilgisi ve desteği ile küçük yaşlarda resim çalışmalarına başlamış. Bu alandaki yeteneği 9 yaşında keşfedilen Taşkın kendi yaş grubundaki çocukların çok ötesindeki becerisi  ile dikkat çekiyor. Oğlunun yeteneğiyle ilgili baba Süleyman Taşkın ile konuştuk 

Bize biraz oğlunuzdan bahseder misiniz?

Oğlum 2004 doğumlu. Üç yaşında otizm teşhisi konuldu. Üç yaşından beri çeşitli rehabilitasyon merkezlerinde eğitim alıyoruz. Şu an özel eğitim sınıfında, yedinci sınıfı okuyor.

Ne kadar süredir resim yapıyor?

Yaklaşık dokuz yaşından beri resim yapıyor.

Yeteneğini nasıl keşfettiniz?

İlkokulda bir etkinlik yapmıştı öğretmenimiz. Özel çocuklara yönelik çalışmak isteyen  Maltepe’de yaşayan bir ressam vardı çalışmada. Daha sonra okulumuzun içinde bir sergi açılmış her çocuğun birer ikişer resimleri sergilenmişti. Sergiye gittiğimizde ressam arkadaş Tuna’nın resimlerine çok ilgi gösterdi. “Resme büyük yeteneği var. Hem de öbür çocuklardan çok fazla. Tuna’ya kesinlikle destek verin. Tuna bu konuda ilerleyebilir,” dedi.

Bunu öğrenince ne yaptınız?

Evimize yakın aynı zamanda orta öğretimde resim öğretmenliği yapan bir hocamızdan düzenli olarak resim dersi almaya başladık. Daha  sonra hocamızın yoğunluğu nedeniyle  bir süre ara vermek zorunda kaldık. İlerleyen zamanda bir güzel sanatlar öğrencisi ile tanıştık. Son bir buçuk senedir o kızımız evimize gelerek Tuna’ya ders veriyor.

Bu derslerin Yuna’ya katkısı nasıl oldu?

Tuna genç hocamızın yardımıyla ilerledi. Boyaları malzemeyi nasıl kullanacağını öğrendi. O şekilde bir buçuk senedir çalıştılar. Sonra hocamız dedi ki, “Tuna çok kabiliyetli. Normalin üstü bir kabiliyeti var, disiplinli ve eli resme çok yatkın.”

Yani akademide eğitim alan biri çocuğunuzun bu alanda üstün yetenekli olduğunu fark etti…

Evet. Bu arada Tuna’nın yaptığı resimleri birikmişti. Hocamız “Tuna’nın resimleri çok güzel oldu, bunlarla artık bir sergi açalım sesimizi duyuralım,” dedi. Biz de onun yorumları doğrultusunda Türkan Saylan Kültür Merkezi’ne başvurduk. Onlardan bir salon talep etikti Tuna’nın gelişimini ve durumunu anlattık, bazı resimlerini götürdük.  Sağ olsun orada Müdüre Hanım Ayşe Sipahioğlu da çok yardımcı oldu.

Sergi hangi tarihlerde açık olacak?

2-9 Eylül. 2 Eylül akşamı saat 18.00’de açılış olacak. Ayın dokuzuna kadar da açık olacak. Otizmli birey ve ailelerine destek vermek isteyen herkesi ve resim sanatına ilgi duyanları sergimize bekliyoruz.