Sekizinci Renk Otizm Farkındalık Projesi Lansmanı Gerçekleşti

Sekizinci Renk Otizm Farkındalık Projesi Lansmanı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın katılımlarıyla Haliç Kongre Merkezi’nde yapıldı. Derneğimiz yönetim kurulu üyelerininde katıldığı lansman gecesine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yanı sıra sanat camiasından çok sayıda isim katıldı.

Otizm konusunda farkındalığın yüksek olmadığına dikkat çeken Emine Erdoğan, “Tüm çocuklarımızı kendilerinden farklı özelliklere sahip özel çocuklarla eşit koşullarda eğitim alma olgunluğuna ulaştırmamız gerekiyor. Ancak bu şekilde toplumun tüm farklılıklarıyla bir arada yaşama becerisini kazandırabiliriz. Özel çocuklarımıza da sosyal, kültürel ve ekonomik yaşama eşit bir şekilde katılım fırsatı verebiliriz. Bu onların en doğal ve anayasal hakkıdır. Son yıllarda otizmin görülme sıklığı oldukça artıyor. 1950’li yıllarda on binde bir görülürken şimdi her 68 çocuktan birisine otizm tespiti konuyor. Kanser gibi yaygın pek çok hastalıktan çok daha fazla görülme riski vardır. Ne yazık ki farkındalığımız o derece yüksek değil. Bu nedenle HASANKalyoncu Üniversitesi’nin öncülüğünde gerçekleştirilen bu proje son derece önemlidir. Bu alanda çalışma yapmış bütün sivil toplum örgütlerimize teşekkür ediyorum. Onlar olmasa bugüne kadar elde ettiğimiz farkındalık eksik kalırdı. Uzun yıllardır otizmli çocuklarımıza ve onların ailelerine verdikleri destek takdire şayandır’’ ifadelerini kullandı.

Gaziantep’in otizm dostu kent ilan edildiğini vurgulayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, “Gaziantep’i otizm dostu kent ilan ettik. Gaziantep otizm dostu kent ilan edilir edilmez önce çocuklarımızın sayısını çıkardık. Kaç otizmli çocuğumuz var. Bu çocukların farkındalığını bu şehre nasıl yayacağız. Otizmin ne olduğunu, nasıl bir farklılık olduğunu, nasıl özel ve güzel olduğunu, bu toplumun farkındalığını nasıl artıracağız. Gaziantep’in sokaklarında, caddelerin elimizde bayraklarla yürüdük. Çocuklarımızın bir adım bana at, ben sana koşarak geleceğim, beni fark et, benin tercihim değil, ben özel bir çocuğum diyerek toplumun bunu kabul etmesi gerekir’’ şeklinde konuştu.

Otizmi toplum tarafından algılanarak sahiplenmesi gerektiğinin altını çizen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu da, “Bir otistik çocuğu, ailesini tanımak insani değerlerin farklı boyutlarını, farklı renklerini anlayabilmek adına çok önemli olduğunu belki kısmen tanıyanlar fark edebilir ama bu akşam çok farklı boyutlarıyla burada olan herkes bunu çok daha iyi hissedecek. Sağlık Bakanlığı olarak sadece teşhis aşamasında değil bu alanın toplum açısından algılanması, toplum tarafından katkı sağlanması yönünde diğer bakanlarla birlikte önemli sorumluluklarımız olduğuna inanıyorum. Bakanlık olarak özellikle Milli Eğitim Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile birlikte sürece daha fazla katkı sağlamak, otistik çocuğun erken fark edilmesi, erken eğitime katkı sağlanması ve bu eğitim süreçlerini olabildiğince aileleriyle, sivil toplum örgütlerindeki gönüldaşlarla ve eğitim kurumlarımızla toplumun duyarlılıklarıyla çok daha sahiplenmeye dönüştüreceğimize inanıyorum’’ diye konuştu.

Özel eğitimi bütün okullarda uygulanabilir hale getirdiklerini belirten Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu ise, “Bir anne olarak mağdurlarımızın, hastalarımızın yaşadıkları sıkıntıları yüreğimde hissediyor, her ortamda yaşanan bu sıkıntılara ortak olmak için çaba sarf ediyorum. Milli Eğitim Bakanlığımızca otistik çocuklar eğitim programı hazırlanmış ve program talim ve terbiye kurulu tarafından onaylanmıştır. Kaynaştırma eğitimlerimizle çocuklarımızı rahatsızlık türü ve derecesine göre eğitim programına tabi tutulmakta ve kendilerine özgün uygun şartlarda sınavları gerçekleştirilmektedir. Bir bakıma özel eğitimi tüm okullarımızda uygulanabilir hale getirdik’’ dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan katılımcılara günün anlam ve önemine ilişkin plaketleri takdim etti. Plaket takdiminin ardından törene katılan aileler ve çocuklar Mustafa Ceceli ve Nil Karaibrahimgil’in şarkılarıyla gönüllerince eğlendi.