PlusMe (+me)

Ulusal İtalyan Araştırma Enstitüsü’nde (http://www.istc.cnr.it/it/group/locen) nörolog, psikolog, tasarımcı ve mühendislerden oluşan araştırma grubu, otizmli çocuklar için dünyanın ilk ve tek giyilebilir sosyal robotu olan +me (PlusMe)’yi tasarladı.

+me, interaktif panda formunda giyilebilir bir oyuncak. Otizmli çocuğun etkileşimine göre çesitli renk ve sesler ile cevap vermekte. Bu interaktif etkileşim tablet aracılığıyla terapist ya da yetişkin tarafından kontrol edilmekte. +me ile otizmli cocuğun pozitif interaktif etkileşimi sayesinde motive olması ve sosyal iletişim kurması hedefleniyor.

Çocukların gündelik hayatlarında yabancı olmadıkları yastık benzeri yumuşak bir oyuncak olması onların oyuncağı yadırgamadan kolayca kabul etmeleri ve sonrasında +me ile etkileşimlerinden sonra keşfettikleri sürpriz geri bildirimler ile iletişime motive olmaları hedefleniyor.

Proje şu an prototip araştırma, geliştirme ve test aşamasında. İlk olarak İtalyan rehabilitasyon ve terapi merkezlerinde 15 normal gelişmiş çocuk üzerinde test edildi, şimdi ise otizmli cocuklar üzerinde test aşamasında.
Projenin devam edebilmesi, terapi merkezlerinde, okullarda ya da ihtiyacı olan ailelere verilmek üzere kullanılabilmesi için projeye destek bekleniyor. Bunun için Indiegogo sosyal platformunda bir bağış kampanyası başlatıldı.
Detaylı bilgi için: https://igg.me/at/plusme