Özel Çocuklarımızı At’la Terapi Merkezi’ne Götürdük

Özel Çocuklar Eğitim ve Dayanışma Derneği ve Türkiye Jokey Kulübü işbirliği ve Şişli Belediyesi desteğiyle özel çocuklarımızı, TJK Veli Efendi Hipodromu bünyesinde faaliyete geçen At’la Terapi Merkezi’ne götürdük.
Merkezde; özel eğitim alanı, Apranti Eğitim Merkezi mezunu eğitmenler ve özel çiftliklerde yetiştirilmiş 4 at, atla terapi uzmanı, 3 adaptif binicilik uzmanı, “yan yürüyücü” olarak adlandırılan destek ekiple birlikte çocuklarımıza At’la terapi verildi.

Her 15 günde bir gerçekleşen etkinlik ile çocuklarımız eğlenceli vakit geçirdi.

Hipoterapi nedir?

Hipoterapi, atların terapist olarak kullanıldığı, onların çok boyutlu hareketleri ve davranışlarıyla engelli çocuklarımızı özgürleştirmeyi ve normal hayatlarını sürdürmeye dair birkaç şey öğretmeyi amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Hipoterapinin Otizm, MS, Down Sendromu, inme, öğrenme bozuklukları, işitme ve görme engelliler ile psikolojik bozukluklara sahip hastalarda gözle görülür bir iyileşme sağladığı yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır.

Bu tedavide temel amaç kas perdesini normalleştirebilmek, denge tepkilerini geliştirmek, vücut kontrolü sağlamak ve koordinasyon duygusunu arttırabilmektir. Çocuklarımız ani tepkiler vermemesi gerektiğini, kendisine ve ona eşlik eden bu canlıya güvenmeyi ve ata hükmetmenin ona büyük bir sorumluluk verdiğini öğrenir. Yanı sıra çevreye ait duyuların gelişmesi, göz-el koordinasyonun sağlanması, ayırt edebilme yeteneğinin kazanılması açısından en ideal yöntemdir. Bu yönteme başvuranlar, kendilerini daha iyi hissetmekte, özgüvenleri artmakta, dış dünyayla sağlıklı bir iletişim kurmaktadırlar.