Otizmli Çocuk Sınavı Geçemedi Çünkü Sınav Onun Başarılarıyla İlgili Değildi

autist-boy-fails-test-school-letter-ben-twist-4-696x690Sınavı Geçemeyen Otizmli Çocuk, Okuldan Hiç Beklenmedik Bir Mektup Aldı

Ruth Clarkson, standart değerlendirme testlerinde (SAT) başarısız olan 11 yaşındaki otizmli öğrencisine duygusal bir mektup yazdı. Ben Twist, SAT sınavında elinden geleni yapmasına rağmen istediği sonucu alamamıştı. Sınavların her şey olmadığını düşünen Clarkson, bunu Ben’e bir mektupla anlattı.

Öğretmen mektubunda Ben’in başka pek çok yeteneği olduğunu ve bunların bu testlerle ölçülemediğini belirtti. Ben’in annesi Gail Twist, aşağıdaki mektubu okuyunca göz yaşlarına boğulurken Ben ise mektubu “harika” bularak birisinin onun hakkında böyle güzel şeyler söylemesine inanamadığını söylüyor.

autist-boy-fails-test-school-letter-ben-twist-1

İşte öğretmenin Ben’e yazdığı mektup:

Sevgili Ben,

Sana bu mektubu, en son SAT sınavındaki tavrını ve başarını kutlamak için yazıyorum. Gil, Lynn, Angela, Steph ve Anne bu yıl seninle çok iyi çalıştılar ve sen de muhteşem bir gelişme gösterdin. Sana ve ailene bu testlerin sonuçlarını anlatmak için yazıyorum.

Anlamanı istediğim çok önemli bir şey var; bu testler senin yapabildiklerinin sadece çok küçük bir kısmını ölçüyor. Testler önemli ve sen de testlerde çok iyiydin ama Ben Twist’in, bu okulda başka şekillerde görüp ölçtüğümüz daha pek çok becerisi ve yeteneği var. O testlerin ölçemediği yeteneklerin arasında şunlar bulunuyor:

Sanatsal yeteneklerin
Bir ekiple çalışmayı öğrenebilmen
Gittikçe bağımsızlaşman
İyi yürekliliğin
Fikirlerini ifade edebilmen
Sportif becerilerin
Arkadaşlık kurup sürdürebilmen
Kendi gelişimini tartışıp değerlendirebilmen
Bir şeyler tasarlayıp yapma becerilerin
Müzikal becerin

Seni böyle özel bir insan kılan bütün bu yetenek ve becerilere sahip olmandan mutluluk duyuyoruz. Değerlendirdiğimiz özelliklerin bize senin harika ve parlak bir genç olarak hep geliştiğini ve gelişmeye devam edeceğini gösteriyor. Aferin Ben, seninle gurur duyuyoruz.

En iyi dileklerimle,
Bayan Clarkson

autist-boy-fails-test-school-letter-ben-twist-11

Kaynak: Eğitimpedia