Murat Can AYAS

23.12.2020 tarihinde paylaştığımız postumuzla ilgili konunun tüm taraflarına adil söz hakkı tanımak üzere söz konusu bakım merkezinin cevap hakkı doğrultunda gönderdiği yazıyı sizlerle paylaşıyoruz.

 

TEKZİP METNİ

Şirketimiz  bünyesinde Bakım Merkezi adı altında faaliyet gösteren bakım evinde engelli hizmeti alan Murat Can AYAS’ın  “Elazığ’da bakımevinde kalan ve 35 kilo kaybettikten sonra  kalp krizi geçirerek bitkisel hayata giren otizmli Muratcan Ayas ne yazık ki yaşamını kaybetti. Kelimelerin yetersiz kaldığı noktadayız, çok üzgünüz” ithamlarını içeren sosyal medya hesaplarınızdaki  haberle ilgili olarak basın açıklaması yapma zarureti hasıl olmuştur. Anılan haberlere konu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Şöyle ki;

Kurumumuz tarafından engellinin bakım ve gözetim hizmeti kusursuz bir şekilde yerine getirilmiş tüm iş ve işlemler mevzuata uygun bir biçimde yapılmıştır. Habere konu olan Murat Can AYAS isimli engelliye bakılmadığı istismar edildiği ölüme terk edildiği yönündeki engelli bireyin babası Volkan AYAS tarafından ortaya atılan ifadeler gerçeklikten uzaktır. Tüm bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün sosyal inceleme raporu Fethi Sekin Şehir Hastanesince tutulmuş raporlar ve sair belgeler ve raporlar ile de saptanmıştır.

                Öncelikle bu tür iddiaların ortaya atılma nedeninin engelli bireyin babası Volkan AYAS isimli şahsın maddi menfaat elde etme çabasından kaynaklı olduğunu kamuoyuna duyuruyoruz.

1-Murat Can AYAS merkeze yerleştikten yaklaşık bir ay sonra 26.11.2020 tarihinde iştahsızlık, kusma ve kilo kaybından dolayı Elazığ Fethi Sekin şehir Hastanesine götürülmüş ve hekimin kararı doğrultusunda serum ve muhtelif ilaçlar verilmiş ve tedavisi sağlık çalışanlarımızın gözetiminde bakım merkezinde devam etmiştir. Tüm işlemler uzman hekim tedavi yöntemi doğrultusunda ve ehil bakım merkezi sağlık çalışanları tarafından yapılmıştır. Hastanın durumunda düzelme olmayınca 6 gün sonra da tekrar hastaneye götürülmüş ve doktor tarafından hastaneye yatışı uygun görülmüştür. Söz konusu haberde iddia edildiği gibi herhangi bir ihmal söz konusu değildir. Belirttiğimiz tarihlerde doktor imzalarını da taşıyan belgelerde kamuoyunun dikkatine sunulmaktadır.

2- Haberlerde Volkan AYAS tarafından dile getirilen kurumumuzda Covid-19 tedbirlerinin alınmadığı iddiası da gerçeği yansıtmamaktadır. Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yayınlamış olduğu genelgeler doğrultusunda Korona virüse karşı gerekli tüm önlemler alınmıştır. Alınan önlemler kapsamında kurumumuza 2020 yılının Mart ayından beri dışarıdan ziyaretçi kabul edilmemektedir. Merkezimizde izolasyon birimi oluşturulmuş ve şüpheli durumlarda hastaneye gidiş geliş yapmış ve yatışı yapılmayan engelliler her biri ayrı odalarda 14 gün izolasyon biriminde kalmaktadır.  Ayrıca Bakım merkezimizde 15 günlük vardiya sistemine geçilmiş ve her vardiya dönüşünde personellerimiz test yapılmakta ve pozitif olanlar göreve başlatılmamaktadır(Bu yapılan testler de basın mensuplarına verilmiştir). Şu ana kadar diğer illere ve diğer bakım merkezlerine göre süreci iyi yönetmiş ve şuan için merkezimizde pozitif herhangi bir engelli bulunmamaktadır. Bu bakımdan COVİD tedbirlerinin alınmadığı yönündeki habere konu iddia da gerçeği yansıtmamaktadır.

Engelli birey 21.12.2020 tarihinde tedavi görmüş olduğu Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesinde Covid-19 nedeni ile vefat etmiştir.

Elazığ ilinde 50.000.000,00 TL tutarında yatırımla ilimize kazandırılan güzide bir bakım kurumunun ki bu kurumun TSE ISO 9001 belgesi mevcuttur karalama kampanyasına maruz kalan kurumumuz nezdinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın itibarını zedeleyici nitelikte ithamlarda bulunan kurumumuzun kişilik haklarına saldırı niteliğinde olan, gerçeği yansıtmayan, iddialara karşı kamuoyunu bilgilendiriyor takdiri sayın kamuoyuna bırakıyoruz.  

 

Özel Bakım Merkezi