FARKLILIKLARA SAYGI PARKI

Farklı gelişen bireylerin akranları ile birlikte zaman geçirebileceği , sanat ve etkinlik mekanı olarak İstanbullulara hizmet verecek, tüm engel grupları için erişilebilir park önerimiz İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nin “Bütçe Senin, Karar Senin” ön elemesini geçerek oylamaya girme hakkı kazandı.

Projenin Amacı:

Farklı gelişen bireylere nasıl yaklaşacağını bilmeyenlerin çoğunlukta olduğu bir toplumda yaşıyoruz. İnsanlar farklılıklara saygı odaklı değil, engelliliğe acıyan bir bakışla yaklaşıyor. Kendinden farklı olana üzülme, içinden geldiği kültüre göre sevecen cümlelerle ve fiziksel temasla onu ya da ailesini teselli etme duygusuna kapılabiliyorlar. Engelli bireylerin toplum ile bütünleşme konusunda yaşadığı sorunların ‘yardım’ ile değil, hak temelli çalışmalar ile gerçekleşmesi için erişilebilir alanlar büyük önem taşıyor.

Zihinsel farklı gelişen engel grubundaki bireylere baktığımızda, özellikle pandemide yaşamlarının evlerinde aileleri ile sınırlandığını görüyoruz. Bu bireyler gençlik enerjilerini harcayamadığı için fiziksel ve ruhsal sorunlar yaşarken, ebeveynleri de onların enerjilerine yetişemiyor.

Parka gittiklerinde çevrenin yadırgayan bakışları, sebebi ile ebeveynleri onları parka götürme sıklıkları azalıyor. Bunun bir nedeni de, ergenlik çağındaki farklı gelişen gençlerin de daha küçük yaş gruplarına yönelik park oyun elemanlarını kullanmak istemeleri.

Bu nedenle tüm yaş gruplarına hitap edebilecek tasarım özelliklerine sahip,  engellilik, cinsiyet fark etmeksizin herkesin kullanabileceği bir parka özlem duyuyoruz.  Kaç yaşında olursa olsun, çocukluk yapma hakkının kullanabileceği bir mekanın hepimize iyi geleceğine inanıyoruz.