“Engelli Bireylere Yönelik Hizmetlerin ve Otizm Eylem Planının Değerlendirmesi” paneli

Dünya Engelliler Günü sebebiyle Marmara Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörlüğü ile Otizm ve Engelli Dernekleri Federasyonu iş birliği ile düzenlenen “Engelli Bireylere Yönelik Hizmetlerin ve Otizm Eylem Planının Değerlendirmesi” paneli, 1 Aralık 2017 günü, Marmara Üniversitesi Göztepe Yerleşkesi Dr. İbrahim Üzümcü Konferans Salonu’nda 14.00-17.45 saatleri arasında gerçekleştirecek.

Panele Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli Ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğünün, Rehabilitasyon ve Sosyal Hayata Katılım Daire Başkanlığı, Erişilebilirlik Daire Başkanlığı, İstihdam ve Sosyal Güvenlik Daire Başkanlıkları’ndan, Aile ve Sosyal Politikalar Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nden , Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü’nden,  Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nden yetkili ve uzmanlar kişiler konuşmacı olarak katılacaklar.

Moderatörlüğünü Otizm ve Engelli Dernekleri Federasyonu Başkan Yardımcısı Aktivist Adem KUYUMCU’nun yapacağı panelde 2005 yılında yürürlüğe giren 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun ile ilgili olan uygulamalarda ne kadar yol alındığı ve 13.04.2016 tarihinde Resmi Gazetede ilan edilen Otizm Eylem Planı ile ilgili genel bir değerlendirme yapılacak. Kanunun ve planın ortaya çıkışından beri ilk defa yapılacak olan değerlendirmede, Sosyal Hayata Katılım ve İstihdam, Eğitim ve Sosyal Hayat için Erişilebilirlik, Sağlık Kurulu Raporları ve Eğitim konuları ele alınacak.