“Yaşamın gerçeklerinin farkında olmak önemli”

Intercity Nakit Akış ve Fon Yönetimi Müdürü Sedat Erdoğan, oğlunun doğum gününde tüm çocuklar mutlu olsun, sağlıkla büyüsün ve eğitim hakkından yararlanabilsin diye ÖÇED’e destek oldu.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
1981 İstanbul doğumluyum. Evli ve bir çocuk babasıyım.

Intercity’deki görevinizden kısaca bahseder misiniz?
Nakit Akış ve Fon Yönetimi Müdürü olarak şirketin finansal operasyonel süreçlerinden sorumluyum.

Pozisyonunuzdaki birinin bir günü nasıl geçiyor?
Aslında finans sektöründe olan her kişi gibi yoğun geçiyor. Şirketimiz aslında bir banka gibi faaliyet gösteriyor dolayısı ile oldukça yoğun oluyorum.

Çocukken en büyük hayaliniz neydi?
Sanırım çocukken en büyük hayalim doktor olmaktı. Aslında liseye kadar bu hayalim, idealim devam etti ama lise yıllarımda bu mesleğinin bana göre olmadığını anladım. Dolayısıyla İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne girerek ekonomi eğitimi aldım.

Hobileriniz neler?
En büyük hobimiz ailecek seyahat etmek. Bunun dışında müzik, sinema ve tiyatroyu severim. Ufak bir model koleksiyonum da var.

Kariyerinize yön veren etkenler neler oldu?
Özellikle bizim kuşak kariyerine çok yön verebildi mi bilemiyorum. Bir okul okuyup bir işe girip iş hayatı sizi nasıl şekillendiriyorsa kariyeriniz öyle oluyor gibi. Tabii şanslı insanlar vardır ama bende pek öyle olmadı. Yine de yaptığım işten ve kariyerimden memnunum.

İş hayatına yeni başlayacak gençlere neler tavsiye edersiniz?
Popüler söylem ile “hobinizi işiniz haline getirin” demek isterim. Diğer bir deyişle zevk aldıkları işi yapsınlar, en önemlisi bu bence.

Oğlunuzun doğum günü vesilesiyle ÖÇED’e bağışta  bulundunuz… Bu fikir nasıl ortaya çıktı?
Açıkçası herkes doğum günlerinde gelen kişilere katılım hatırası hediyeler veriyor. Bu hediyeler zaman için katılımcılarda pek kalmıyor ya da kullanışlı olmuyor. Bir de böyle bir bağışın daha hayırlı olacağını düşündük. İhtiyacı olan bir derneğe bağış yapmamızın daha mantıklı olduğunu düşündüm.

ÖÇED’i ve çalışmalarını takip ediyor musunuz?
Evet mümkün olduğu kadar takip ediyorum.

Sosyal sorumluluk neden önemli ve iş adamları bu konuda ne gibi desteklerde bulunabilirler?
Sosyal sorumluluk temelinde toplumsal yapının güçlenmesi için önemli. İhtiyacı olmayan insanların ihtiyacı olan insanları görerek yaşamın gerçeklerinin farkında olması adına önemli. Bir tür paylaşma psikolojisi ve sosyolojik olarak toplumda eşit ve adil bir yaşam için gerekli diye düşünüyorum. Bu, çeşitli yöntemler ile teşvik edilmeli.