Özel çocuklar için uzaktan eğitim yapılabilir mi? Uzaktan eğitimi deneyimleyen Psikolog İsmail Bıyıklı yazdı.

Dünya çok zor dönemden geçiyor. 1 yılı aşkın süredir bulaşıcı bir hastalıkla savaş halindeyiz. Hepimiz bir şekilde bu dönemden olumsuz etkileniyoruz. Ailemizi ziyaret edemiyoruz, arkadaşlarımızla vakit geçiremiyoruz hatta belki tedirgin olmadan markete bile gidemiyoruz. Bunlar bizim hayatımız için bir gerileme yaratmıyor. Pandemi süreci bittiğinde ara verdiğimiz bu sosyalleşme sürecine eskisi gibi kaldığımız yerden devam edebileceğiz. Fakat hakkı olan eğitim sürecini alamayan özel gereksinimli çocuklar hayatlarına kaldığı yerden bizim gibi devam edemeyebilirler. Onlar için 1 saatlik bir eğitim bile gerilememeleri için çok önemli! Özel eğitim, özel çocukların sadece eğitim süreci değil, aynı zamanda tedavisidir. Nasıl ki, ilaç tedavisinde ara vermek söz konusu değilse, özel eğitimde de ufak aralar bile söz konusu olmamalıdır.

Özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, pandemi sürecinden kaynaklı 3 ay boyunca eğitime ara verdiler. Bu süreçten bazı çocuklar etkilenmezken, bazıları ciddi anlamda etkilendiler. Böyle bir ara sürecin daha da kötüye ilerlemesi halinde her an tekrarlanabileceği düşüncesi aklımızdan çıkmamalı ve buna göre bir planlama belirlemeliyiz.

Pandemi döneminde kapalı olduğumuz bu süreci uzaktan eğitim yönetimiyle devam ettirdik. Bu hepimiz için çok yeni bir deneyimdi. Bazı aileler uzaktan eğitim konusuna önyargılıyla yaklaştılar. Bazıları ise bu süreci verimli geçirmek adına şans tanıdılar. Uzaktan eğitim alan öğrencilerimiz 3 ayın sonunda yüz yüze eğitime geçildiğinde, daha önceden edindikleri becerileri kaybetmemiş hatta bazı yeni beceriler kazanmışlardı. Bir gerilme söz konusu olmamıştı. Kurumlar açılınca kaldığımız yerden hızlıca devam etmeye başladık. Uzaktan eğitim alamayan öğrencilerimiz için ise önceki kazanmış olduğumuz becerilerin tekrarıyla biraz zaman kaybetmiş oldu.

Uzaktan eğitim ailelere aslında birçok şey kazandırıyor. Öncelikle çocuğuyla ciddi bir iletişim bağı geliştiriyor. Ona nasıl davranması gerektiğini öğreniyor. Çocuğunun ne yapıp, ne yapamadığını kendileri uygulayarak görebiliyorlar. Eksik olan becerileri fark edip, gün içinde çalışırken nelere ağırlık vermesi gerektiğini görebiliyorlar. Bir beceriyi çocuğuna nasıl öğretebileceğini kendisi öğreniyorlar. Eğitmeniyle sürekli iletişim halinde olabiliyor ve bütün sorularına cevap buluyorlar. Yanlış yönergelere anında düzeltme alabiliyorlar. Çocuğuyla oyun oynamayı öğreniyorlar. Çocuğuyla oyun oynamayı öğrenen aile, çocuğuyla eskisine oranla çok daha fazla vakit geçirebiliyor.

Uzaktan eğitim sürecini tamamlayarak kuruma gelen tüm ailelerde çocuklarıyla artık daha kaliteli vakit geçirdiklerine dair geri dönütler aldım. Eğitim sürecine daha hakim davranıyorlardı. Her çalışılan beceriyi evde çalışmak istiyorlar ve bununla ilgili bir sürü sorular alıyordum. Uzaktan eğitim, velilerime çok büyük tecrübe kazandırdı. Yaşanan her şeye olumlu yönüyle bakmalıyız. Onlar yapabileceklerinin en iyisi yaptılar ve şimdi bir eğitim sürecinin nasıl geliştiği konusunda büyük bir hakimiyete sahipler.

Bir Uzaktan Eğitim Örneği…

Pandemi süreci sadece Türkiye’yi değil, bütün dünyayı etkisi altına almıştı. Amerika’da da yüzyüze eğitime ara verilmişti. Bizle Amerika’dan Uygulamalı Davranış Analizi almak isteyen ailemiz iletişime geçti. Hemen gerekli testler yapıldı. Hangi becerilerin eksik olduğu test sonuçlarına göre ortaya çıktı ve buna uygun bir çalışma programı başlatıldı. Uzaktan eğitim konusunda “Acaba başarılı olur mu?” kaygısı buradaki ebeveynlerimizde de söz konusuydu. İlk haftalar yanlış davranışlar üzerinde fazlaca durduk. Bir çok iletişim sorununu ortadan kaldırdık. Tam  11 aydır uzaktan eğitime devam ediyoruz. Öğrencimiz şuana kadar 50’den fazla program bitirdi ve kendi yaşıtlarıyla birlikte anaokuluna başladı. Anaokulundaki öğretmeni ise gelişiminden fazlasıyla memnun.

Hiçbir şey yapmamak, bir şey yapmaktan her zaman daha kötüdür. Uzaktan eğitimi hafife almayın. Unutmayalım ki bu bir tedavi ve tedaviye ara vermek size büyük bir zaman kaybettirebilir. Verdiğiniz emeklerin yok olmaması için size uzaktan eğitimin önemini vurguladım. Yaptığınız küçük adımlar ileride size binlerce kilometrelik yollar kazandıracaktır. Küçük adımlarla eğitime kaldığınız yerden devam etmek zorundasınız. Hiçbir şey sizi pes ettirmemeli…

“Binlerce kilometrelik bir yolculuk bile, tek bir adımla başlamak zorundadır.” -Lao Tzu