Tuvalden Piksele

Tuvalden Piksele Sergisi 25 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında İGA İstanbul Havalimanı’nda ziyaretçilerle buluştu.

İGA işbirliği ile ODFED, TODEV ve ÖÇED olarak gerçekleştirdiğimiz ‘’Hayaller Dijitale Taşınıyor; Tuvalden Piksele” projesi ile çocuklarımızın çizdiği resimler AR teknolojisi ile hareketlendi, NFT kopyaları ile ömür boyu saklanabilecek dijital sanat eserlerine dönüştü.

“Herkes İçin Havalimanı” hedefiyle, özel ihtiyaç sahibi tüm bireylerin doğduğu andan itibaren sahip olduğu hakları önemseyerek tüm misafirleri için daha “erişilebilir” bir havalimanı olma hedefine odaklanan İGA İstanbul Havalimanı, bu alandaki çalışmalarına önemli bir sosyal sorumluluk projesi de eklenmiş oldu.

İGA İstanbul Havalimanı’nın, otizmli bireylerin toplum tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamak amacıyla başlattığı “Hayaller Dijitale Taşınıyor – Tuvalden Piksele” projesi geçtiğimiz Kasım ayında hayata geçti.

Proje kapsamında otizmli çocuklar, hayallerindeki seyahati resimledi.

Resimler, SparkAR gibi dijital platformlara aktarıldı, sonrasında çocukların çizerken yaptıkları anlatımlardan esinlenilerek, çeşitli 2 ve 3 boyutlu dizayn programları aracılığı ile görsel efekt ve animasyonlarla güçlendirildi. Hareketlendirilerek zenginleştirilen resimlerin, AR teknolojisi ile kullanıcıların kendi sosyal medya hesapları üzerinden deneyimlenmesine imkan sağlandı. Böylece çocukların sınırsız hayal dünyaları, daha iyi anlaşılabilmeleri için dijitalleştirilmiş oldu. İGA İstanbul Havalimanı’nda sergiyi ücretsiz gezebilirsiniz.