TEKRAR TEKRAR SORMAK

Çocuğunuz bir soruya takılıp, size tekrar tekrar aynı soruyu mu yöneltiyor? Yanıt verdiğiniz halde bunu yapmaya devam mı ediyor? Bu yazıyı okumanızda fayda var.

Çocuklarımız, cevaplarımıza karşın aynı soruyu tekrar tekrar soruyorsa bunun birkaç sebebi olabilir. Birinci neden sizden duymak istediği cevabı almaması ve daha önceki deneyimlerinden “eğer yeterince çok sorarsa cevabı değiştirebileceğini öğrendiği için” bu yöntemi kullanarak istediği cevabı almayı hedeflemesi olabilir.

İkinci neden ise bildiğiniz gibi özellikle otizmli çocuklarımız rutine meyilli çocuklar olmasından kaynaklıdır. Aynı soruyu size ilk kez sorduğunda verdiğiniz cevabı kelimesi kelimesine aynı şekilde duymak isteyebilirler. Dolayısıyla sizden bire bir aynı cevabı duyuncaya kadar soruyu yineleyecektir. Tabii aynı cevabı hatırlayıp söyleyebilmek neredeyse imkansız gibidir.

Böyle durumlarda bizim yapabileceğimiz yönlendirme, soruları ikinci kereden sonra cevaplamamaktır. Çünkü siz cevaplamaya devam ettikçe farkında olmadan çocuğunuzun tekrar tekrar soru sorma davranışını pekiştirmiş oluyorsunuz.

Önceden (çocuğunuzun bilişsel seviyesine göre) çocuğunuza sadece iki kez sorabileceğini ya da sizin sadece iki kere aynı soruyu cevaplayacağınız ön bilgisini verirsiniz. İkinci sorudan sonraki soruları göz ardı edersiniz. İki kereden sonra soru sormayı durdurduğu ya da azalttığı zamanlarda da çocuğunuzu bu davranışından dolayı översiniz (ödül).