Otsimo tanışma toplantısı

Teknoloji dost mu, düşman mı? Aslında bu sorunun yanıtı “denge” kelimesinde. Elbette çocukları tablet ile saatlerce baş başa bırakmak doğru değil ama teknolojinin çocukların ilgi alanına girdiği ve dikkatli kullanıldığında gelişimlerine destek sağlayabileceği de yadsınamaz.

Otsimo da, otizm sendromlu çocuklara gereken ve eksik kalan eğitimin tablet bilgisayarlar aracılığıyla evde vermeyi hedefleyen bir marka. Otsimo’nun kurucularından Zafer ELCİK, “Kardeşimin otizmli olmasından dolayı hep evde otizm eğitimiyle ilgili kitaplar okuyor, çözüm arıyordum. Bir gün kardeşimin okuyamamasına, konuşamamasına rağmen akıllı telefonumla oynadığını gördüm. Dahası kardeşim eğitime 5 dakikadan fazla odaklanamazken, akıllı cihazlarla 50-60 dakikalarda ilgilendiğini görünce ona bir tablet almaya karar verdim. Ancak şimdi daha büyük bir sorunumuz vardı. Otizmli çocuklar için geliştirilen eğitim uygulaması yoktu ve diğer çocuklar için olan oyunlar otizmlilere zor geliyordu. ODTÜ’den sınıf arkadaşım Sercan’la beraber otizm eğitimini herkese ulaştırmak ve otizm eğitimini herkes tarafından ulaşılabilir yapmak için Otsimo’yu kurduk” sözleriyle anlatıyor markanın  hikayesini.

ABA yönteminden yararlanılarak hazırlanan eğitici uygulama hakkında bilgi almak üzere Otsimo’nun Ürün Müdürü Doğan TURAN ile bir araya geldiğimiz toplantıda derneğimizin Başkan Yardımcısı Selim PARLAK ve Kurumsal İletişim Koordinatörü Burçin ÖZTINAZ, odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için hazırlanan oyunları incelediler.