Koronanın Gündelik Yaşama Etkisi

Doç. Dr. Yasemin Yulaf ile korona virüsünün hayatımıza etkisini konuştuk. Konu başlıklarımız şu şekildeydi: Sosyalleşme ihtiyacı insanoğlu için neden önemli? Evde kalmakta neden bu kadar zorlanıyoruz?

  • Evde birlikte geçirdiğimiz sürede ailedeki roller nasıl olmalı? Babalar geleneksel dışarıda çalışan, eve yorgun gelip dinlenen rollerinden uzaklaşabilecek mi? • Birbirimize evde destek olmanın aile ilişkilerimizi sağlamlaştırmak açısından nasıl bir önemi var? Eş ilişkileri nasıl bir sınavdan geçiyor? Koronaya dair yaşadığımız bu tramvayı atlattıktan sonra hayat arkadaşlarımızla ilişkilerimiz nasıl olacak?
  • Bu dönemde hepimiz ekranlı medyaları aşırı kullanıyoruz. Telefon, tablet ve televizyon üçlüsünden kopamıyoruz. Bu durum hem bizi hem de evdeki çocuklarımızı nasıl etkiler?
  • İster istemez yaşananlardan dolayı hepimizin ruh hali olumsuz etkilendi. Yaşadıklarımızı ve duygularımızı kabul etmek için neler yapabiliriz? Stres altında olmak ve alıştığımızdan daha az hareket etmek vücudumuzu ve zihnimizi nasıl etkiler?
  • Aile büyüklerimiz çok kırgın hissediyorlar kendilerini. 65 yaş üstünün sokağa çıkması ile ilgili yapılan esprili paylaşımlar maksadını aşmış olabilir mi? Onlara nasıl destek olabiliriz?