Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü’nden hocamız Doç. Dr. Ayten Düzkantar ile Dernek Başkanımız Parin Yakupyan’ın gerçekleştirdiği “Otizmde Ergenlik ve Cinsel Gelişim” Instagram yayınımızın sonrasında, hocamızın yayında bahsettiği kitabı soran çok sayıda mesaj aldık.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan bu kitabı ücretsiz indirebilirsiniz.

Otizm Spekturum Bozukluğu Etkinlik Kitabı’na Milli Eğitim Bakanlığı’nın web sitesinden erişebileceğiniz gibi sayfanın en altındaki linki tıklayarak da ulaşabilirsiniz.

Özel Eğitim Öğretmenleri İçin Otizm Spektrum Bozukluğu Mesleki Gelişim Programı, orta – ağır otizm spekturum bozukluğu (OSB) olan öğrencilerle çalışan özel eğitim öğretmenlerine yönelik bir kitaptır.

Titizlikle hazırlanmış ve önemli bilgiler içeren bu kitabı ailelerimizin okumasını tavsiye ederiz.

 

 

Eğitim kitabı beş bölümden oluşuyor. Kitabın birinci bölümünde otizm spekturum bozukluğu hakkında genel bilgiler yer alıyor. İkinci ve üçüncü bölümde tüm derslerde ortak olarak ele alınan öğretim uygulamaları hakkında bilgi veriliyor. Kitabın dördüncü bölümünde OSB’li çocukların problem davranışları ve öğretmenlerin bu davranışlarda baş etme becerileri üzerinde duruluyor.

Beşinci ve son bölümünde ise öğrencilerin ergenlik dönemindeki başlıca sorunlarından biri olan “kişisel mahremiyet eğitimi” hakkında öğretmenlere önemli ipuçları sunuluyor.

Aşağıdaki linkten kitabı okuyabilir ya da indirebilirsiniz:

 

http://ogretmen.meb.gov.tr/kitap/otizm2/mobile/index.html#p=1