Evde Çalışılabilecek Beceriler

,

Çocuğunuzun eğlenerek öğrenmesini sağlayacak yeni beceriler çalışmaya ne dersiniz?  BCBA, EI (ABA Uzmanı) Davranış Terapisi Uzmanı Nicky Nükte ALTIKULAÇ yazdı.

Parmak Kaslarını Güçlendirmek

Çocuklarınızın hem el göz koordinasyonunu, hem de parmak kaslarını güçlendirmek için yapabileceğiniz çalışmalardan birini öneriyoruz.

Renkli oyun hamuru ya da kilden, el büyüklüğünde toplar yapın. Bu topların içlerine çocuğunuzun ilgisine göre plastik harfler, sayılar, hayvan figürleri, puzzle parçaları koyun ve çocuğunuzdan bunları bulmasını isteyin. Bulduğu parçaları daha önceden hazırladığınız bir form üzerinde eşleyebilir ya da sıralayabilir. Hamur toplarının içindeki objeyi ararken, baş parmağı ve işaret parmağını kullanmasına dikkat edin. Çimdikleme hareketi gibi…

Üfleme Becerisi

Çocuğunuza üfleme becerisini öğretirken ilk olarak kağıt bir peçeteyi küçük parçalara bölün.

Ekstra vaktiniz varsa kelebek/kuş şeklinde kesebilirsiniz.

Bunları masanın üzerine koyun ve çocuğunuzu masanın yakınına getirip nasıl üfleyeceğini gösterip “Hadi kuşları uçuralım” deyin.

Kağıt peçete parçaları o kadar hafif ki, çocuğunuzun nefesinden bile havalanacakları için bu çocuğunuzu motive edecek ve üfleme çalışmalarına daha bir hevesle katılacaktır.

Bu çalışmayı kısa kesilmiş bir kamış ile geliştirip çocuğunuzun dudaklarının üfleme pozisyonuna getirmesini şekillendirebilirsiniz.

Daha sonraki çalışmalarda bardağa çeşitli renklerde meyve suyuyla renklendirilmiş suyu kamışla üfleyip, köpük yapma oyunu oynayabilirsiniz.

Bu aşamaya gelen çocuğunuz artık düdük de üfleyebilir, doğum günü pastasının mumlarını da…