EĞİTİM SEKTÖRÜNE SANAL AKADEMİ: IAA

Hedeflenen kariyer için gerekli olan eğitimleri bireye sunan ve üniversite öğrencilerinin kurduğu Uluslararası Farkındalık Akademisi’ni (IAA) üyelerden Bilge Kavalcı anlattı.

Ergoterapi öğrencisi olarak neden bu bölümü tercih ettiniz?

Sağlık meslek lisesinden mezun oldum. Hastanede staj yaparken insanlara yardım etmenin ve hayatlarına dokunabilmenin beni fazlasıyla mutlu ettiğini gördüm. Mezun olmaya yaklaşırken ergoterapi ile tanıştım. Araştırmaya başladığımda kendi potansiyelime ve hayallerime en uygun bölüm olarak okuma kararı aldım. Yeni ve fazlasıyla geniş bir alanı olması beni bu bölüm için daha fazla heyecanlandırdı.

 

Mesleğinizde üniversite eğitiminin yanı sıra ne gibi eğitimler almak gerekiyor?

Ergoterapi fazlasıyla geniş ve devamlı gelişen bir bölüm. Öncelikle kişinin hangi alanı istediği, hangi alanda potansiyelinin fazla olduğunu keşfedip o alana yönelik eğitimler alması önemli. Temel çalışma alanı birey ve bireylerin aktivitelerini arttırmaya yönelik olduğu için ergoterapistlerin ve ergoterapi öğrencilerinin üretken ve yenilikçi olması esas.

 

Sizin de içinde bulunduğunuz IAA isimli yeni bir oluşum başlattınız. Buna nasıl karar verdiniz?

Eğitim veren tüm kurum ve kuruluşların bir araya gelmesinin eğitim sektörü için çok önemli bir rol oynayacağını düşündük. Bu kurumların bir araya gelebileceği ortak bir çatı olmaya karar verdik. Bu sebeple çözüm ortaklarımız eğitim sektörünün kalitesini yükselten lokomotif firma olmak istiyoruz. Ergoterapi, bireylerin eğitim ve yaşam kalitesini, iş ve çalışma ergonomisini ele aldığı için arkadaşlarıma bu ekipte destek vermek ve Türkiye’deki ergoterapi alanına IAA ile farklı bir bakış açısı katmak istedim.

 

Ekibiniz kimlerden oluşuyor? Kişileri tanıtır mısınız?

Ekibimiz üç kurucu ortak ile beraber dokuz kişiden oluşuyor. Onur Kır, Abdullah Pehlivan, Hüseyin Yalın kurucu ortaklarımız. Ayrıca ben, Odyoloji Öğrencisi Ebru Kurt, Beslenme ve Diyetetik Öğrencisi Dilara Karadağ, Havacılık Yönetimi Öğrencisi Talha Kıvanç, Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğrencisi Şeyma Sarıkabak, Uluslararası Ticaret Uzmanı Tayfun Demir gibi farklı sektörlerden yedi arkadaşımız var.

 

Uluslararası Farkındalık Akademisi nedir? Nasıl bir girişim başlattınız?

‘Harekete geç, potansiyelini keşfet’ sloganı ile yola çıkarak, kişisel gelişimin bireylerin hayatında çok önemli bir rol oynadığının farkındalığını oluşturuyor ve bu farkındalık ile birlikte hedefledikleri kariyer için gerekli olan eğitimleri bireye sunuyor. Bununla birlikte hemen hemen her üniversitede bulunan IAA takımları ve sahip olduğu geniş network ağı ile öğrencileri firmalar ile buluşturuyor. Altı ay önce start-up olarak başladığımız projemiz, üç ay önce limited şirket olarak resmi faaliyete başladı.

 

Bu projeyle hedefleriniz neler?

Eğitimin olabilen en yüksek kalitede ve mümkün olan her bireye ulaşmasını sağlamak, bireylerde bir farkındalık uyandırarak kendilerini geliştirmelerini sağlamak.

 

Üniversite öğrencilerinin projeye bakışı ve işbirlikleri nasıl?

Aradıkları eğitimler hakkında kolayca bilgi sahibi olabilmelerinden dolayı ve kendi bütçelerine uygun eğitim paketlerini kendi oluşturabilecek olmalarına çok sıcak bakıyolar.