“Değişim mi istiyorsunuz? Önce kendinizden başlayın!”

“Lacivert” ve “Işık Her Zaman Bir Yolunu Bulur” kitaplarının yazarı ve Recall Healing Terapisti Pınar Gogulan sorularımızı yanıtladı.

 “Can Leo’nun doğumuyla uyanışım başladı” diyorsunuz… Bu doğumla hayatınızda neler değişti?
Müzdarip sol beyinken, sağ beynini keşfeden bir anneye dönüştüm. Doğum sonrası yaşanan komplikasyonla, acil ameliyata girdim. Ağır anestezi verilmiş olmasına rağmen, tüm ameliyatı izledim, doktorun “kaybediyoruz” çığlıkları, “kan bankasını arayın, kan bulunsun” feryatları. Bir noktada nabzım durdu duracakken dışarı koşup bekleyenlere “rahmi almak zorundayım yoksa kaybediyoruz” demesi… Hepsini an be an yaşadım.

Doğum öncesi her şeye analitik bakan beynim, o ameliyatta nasıl olur da tüm ameliyatı izler, nasıl olur da o ameliyatta etrafta beliren ışık varlıkları görür, ona konuşan sesi duyar diye sorguladı. Bu sorgulama beni regresyona, oradan ruhumun çıktığı yolculuğa, daha sonrasında Recall Healing, Yeni Alman Tıbbı serüvenine sürükledi. Aldığım her eğitim ve terapiyle değişiyor, dönüşüyordum.

Ruh, zihin ve beden uyumunun kutsallığını keşfettim. Olaylara farklı boyutlardan, dört kadranlı bakabilme yetisine sahip oldum. Regresyon ve Recall Healing konularında uzmanlaştım. Binlerce danışanla çalışma şansını yakaladım. Verdiğim eğitim ve seminerlerde, yüzlerce katılımcının değişim ve dönüşümlerine şahit oluyorum.

Oğlumun doğumuyla yaşamın renklerini, olağanüstülüklerini, doğamızın kusursuzluğunu anlamaya, fark etmeye, görmeye ve kendi yaşam amacımı gerçekleştirmeye başladım.

School Of Younity’nin kuruluşu ve Regresyon Terapisi Danışmanlığı’na başlamanız nasıl oldu?
Can Leo’nun doğumu sonrası yaşadığım şeyin “Ölüme Yakın Deneyim” olduğunu EARTh Dünya Regresyon Terapistleri Birliği’nden meslektaşım sevgili Nassos Komianos’tan öğrendim. Ameliyat sonrası, oldukça ağır bir depresyona girmiştim. Bu benzer deneyimi yaşayanlarda rastlanan bir durummuş. Kendi terapi sürecimde, terapistim beni eğitime davet etti. “Ben ne anlarım terapistlikten, finansçıyım” derken, kendisinin de makine mühendisi olduğunu öğrendim.

O zamanlar analitik beynim sonuç odaklı, “eğitim sonrası ne olacak ki” diye sorguladı hemen. Eğitmenim sürece odaklanmam gerektiğini, asıl değişimin ve şifanın süreçte saklı olduğunu belirtti. Ben de elimden geldiğince, sürecin ve akışın öğretilerine ve şifasına bıraktım kendimi.

Mezun olduktan sonra, EARTh’ün eğitim ve kongrelerine katılmaya devam ettim. Aynı çocuksu heyecanla, hastalık teması altında yapılmış bilimsel bir çalışma var mı acaba diye araştırırken Yeni Alman Tıbbı, Total Biyoloji ve Recall Healing çıktı karşıma. Dr. Gilbert Renaud eğitimleri öylesine derinden etkiledi ki beni, “Türkiye’ye gelmeli bu sistem” dedim. Türk hekimlerimiz bu sistemle ve Gilbert ile tanışmalı diye düşündüm. Her eğitimde davet ettim kendisini. Sonunda benden kurtuluşun olmadığını anlayınca kabul etti. School of Younity aynı çocuksu heyecanla, amatör bir ruhla kuruldu. School of Younity ile birlikte Türkiye Recall Healing Enstitüsü’nü kurduk sevgili Gilbert ile. 2015 yılından bu yana senede iki kez İstanbul’da Recall Healing eğitimleri veriliyor.

Kitabınız Lacivert’te okurları neler bekliyor?
Lacivert’de sizleri Pınar Gogulan’ın kendisiyle, egolarıyla, sırlarıyla, korkularıyla, gölgeleriyle, kör noktalarıyla yüzleşme hikayesi bekliyor. Mor ve Lacivert’in öğretileri, yüzlerce danışanın çalışmalarının sentezi ve derin farkındalık öykülerini barındırıyor.

İlginç bir serüven, okuyanlar içinde kaybolduk zannederken aslında aradıkları cevapları bulduklarını söylüyorlar. Bu da beni çok sevindiriyor.

Recall Healing nedir? Danışanlarınız genellikle size hangi konularla ilgili olarak geliyor?
Recall Healing, bireylerin hastalıklarının geçmiş travmalardan kaynaklanabildiğini savunan ve hastalıkların tedavi süreçlerine destek olan bir terapi yöntemidir, tekniğin temeli Dr. Ryke Geerd Hamer’in The German New Medicine/Yeni Alman Tıbbı Yaklaşımı tezine dayanır.

“Birilerini değiştirme çabasındaysanız, hemen vazgeçin! Boşa kürek çekmiş olursunuz!” diyorsunuz. Bunu biraz açabilir misiniz? Anneler de çocuklarını değiştirmeye çalışıyor mu sizce?
Sevgili Kuantum Fizikçisi Dr. Peter Stefany ile derin sohbetlerimiz olmuştu. Bu sohbetlerde, dışarıda gördüğün her şey içinde, yukarıda gördüğünse altın (bilinçaltında) diye çok önemli bir konuya dikkatimi çekti sevgili Peter. Bizim gördüğümüz ve tecrübe ettiğimiz dünya, aslında içimizdekinin yansıması.

Recall Healing sistemi de yaşadığımız hayatın, genetik mirasın sonucu oluştuğunu savunuyor. Dolayısıyla, bir problemim varsa, bunun cevabı da benim içimde. Kendi soy ağacımın ve dallarının, yani atalarımın, soy ağacımdaki bireylerin kader planlarına baktığımda, travmalarını, hayat öykülerini analiz ettiğimde, benim yaşadığım hayatla benzerliklerine baktığımda, kim olduğumu değil, kim olmadığımı bulmaya başladığımda, aile sırlarına ulaştığımda, bilinçaltındakini su yüzüne çıkardığımda, işte o anda gizlidir gerçek şifa ve cevaplar. Bu bana göre yaşamın şifresini çözmek gibi. İçimde barındırdığım doğuştan bana ait hazineye ulaşmanın haritası gibi. Dolayısıyla, değişim mi istiyorsunuz? Önce kendinizden başlayın.

Ebeveynlere neler önerirsiniz?
Genel olarak tüm ebeveynlere önerim Recall Healing eğitimlerine katılmak olur. Yeni Alman Tıbbı, Homeopati, Recall Healing, bu tür Holistik yani bütüncül yaklaşım gösteren tedavi yöntemlerini araştırın. Batı Tıbbı şüphesiz çok değerli. Ancak tek başına yeterli gelmiyor.

Korkuya ve paniğe gerek yok!
Suçlu yok!
Kurban yok!
Suçlamak yok!
Kurban değilsiniz!
Cezalandırılmıyorsunuz da!
Günahkar hiç değilsiniz!
Her derdin gerçekten bir çaresi var!
Kaldı ki bu tip durumlar dert değil! Beynimin beni hayatta tutabilmesi için bir savunma mekanizması!
Öncelikle durumu kabullenmek anahtar!
Kabullenişten sonra, direksiyona geçip kontrolü ele almak önemli!
Çocuğum konuşmayarak bana benimle ilgili ‘hangi travmama’ ayna tutuyor olabilir?
Çocuğum hiperaktif davranışıyla bana ne mesaj iletmek istiyor olabilir? ‘Annecim, beni gör?’, ‘Annecim, korkma ben hayattayım, yaşıyorum!’
Çocuklarımızdan örnek alalım! Oynayalım! Puzzle’ın parçalarını toparlayalım!
Bir bakmışız, büyük resmi gördüğümüzde, ortada hastalık diye bir şey kalmamış! Bir bakmışız çocuğumuz özgürleşmiş!
Denklem gerçekten basit!
MUTLU ANNE = MUTLU ÇOCUK
SAĞLIKLI ANNE = SAĞLIKLI ÇOCUK

Minik Bedenler & Dev Ruhlar seminerleri veriyorsunuz. Bu seminerinizin içeriğinde neler var?
Bu seminer anne ve babaların bir rehberlik yolculuğu. Seminerilerimize gebe annelerden yeni doğum yapmışlara, arkada bebeğini emziren annelerden, yanında ağzımdan çıkan her şeyi kaçırmadan not etmeye çalışan babalara, pedagog ve öğretmenlerden eğitimcilere, çocuk doktorlarımızdan doulalara, babaanne, anneanne ve dedelerden, içindeki çocuğa şifa bulmak isteyenlere, nice katılımcımız var. Çocuklarımızın sağlığı, mutluluğu, kendilerini dolu dolu gerçekleştirmeleri, öz güvenli olmaları hepimizin hayali. Onlara hamile kaldığımız andan itibaren başlar sanıyoruz sorumluluğumuz. Evvelini ve evvelinin çocuklarımız üzerindeki etkilerini hiç düşünmüyoruz.

Minik Bedenler & Dev Ruhlar seminerinde tırnak yeme problemlerinden, alt ıslatmaya, KBB rahatsızlıklarından, Hiperaktivite ve Öğrenme Bozukluklarına nice konuya yer veriyorum.Yeni Alman Tıbbına göre tüm bu hastalıkların sebeplerini konuşuyoruz. Nasıl hastalanırız? Beynimiz nasıl çalışır? Hastalık patterni nasıl oluşur? Bir hastalıklı durumun kaynağına nasıl ulaşırız? Bolca vaka örnekleri veriyorum.

Couraege for Change (Değişim İçin Cesaret) etkinliği ekim ayında gerçekleşecek. İçeriğinde neler var?
Değişim CESARET istiyor. Doğum bir cesaret öyküsü, bir çocuğu büyütme kararı, evlatlık edinme kararı, kişisel gelişim çalışmalarına katılma kararı, yüzleşmek karar gerçekten cesaretiniz yoksa kolay kolay mümkün olmuyor. Biz de, Courage For Change (Değişim için Cesaret) Zirvesi oluşturduk. Dünyanın dört bir yanından, dört büyük üstadı davet ettik. Hay House ünlü yazarlarından Pam Grout, Dünya Regresyon Terapistleri Birliği duayenleri Hans TenDam ve Trisha Caetano ve Hintli Mitoloji Uzmanı Dr. Devdutt Pattanaik. Türk üstatlarına da yer ayıralım dedik, bizim ülkemiz topraklarında da nice kadim bilgelik gizli. Sanat dünyasından ve iş dünyasından da üstatlarımız aynı sahneden yaklaşık 500 katılımcıya 6-7 Ekim’de İstanbul Artı Sahne’de çeşitli eğitim ve workshoplar verecek.

İçinde müzikle terapiden mandala boyama çalışmasına, dört büyük üstadın uzmanlıklarını ve güçlü teknikleri paylaştıkları workshoplara kadar zengin içeriği olacak. Hayatında en az bir şeyi değiştirme cesareti bulmak isteyen herkesi bekliyoruz.